Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Péče o osobu blízkou

26.3.2006 | Petra Schmidtová

Dobrý den, marně hledám na internetu zákon, který ukládá potomkům postarat se o rodiče, kteří se z důvodu vysokého věku a zdravotních problémů nejsou schopni sami o sebe postarat, přitom sami bydlí a vedou svou domácnost a případné umístění v domově důchodců je záležitostí ještě třeba několika let. Snažíme se řešit problém v rodině, kde umřel děda a zůstala tam sama ve vysokém věku jeho družka, kterou tam její rodina nechává bez dozoru v noci a o víkendech, i když se všechny lékařské zprávy shodují v tom, že nesmí být ponechávána o samotě. Děkuji předem za odpověď.

I když se mi nezdá pravděpodobné, že v lékařské zprávě byla formulace, že někdo nesmí být ponechán o samotě, můžete svůj problém řešit přes sociálně zdravotní odbor, což bych považovala za vhodné. Máte-li skutečné pochybnosti a jste přesvědčeni, že stará paní je zanedbávaná a není o ní rodinou, která má k ní závazky řádně postaráno, hrozí ji například vyhladovění, či jiné ohrožení na životě, lze toto oznámit na policii. Jenže, co se týká vlastní péče a jedná se o družku dědečka, jde o morální nikoliv právní nárok na péči.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: