Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Péče o dědu

24.7.2015 | Milan

Dobrý den, dědovi je úctyhodných 91 let a od letoška žije na vesnici sám, protože zemřela babička, která s ním žila a v rámci možností se o něj starala. Dědy zdravotní stav není na jeho věk tak strašný. Již delší dobu může chodit pouze o francouzských holých a má nekontrolovatelný únik moči. Vzhledem k tomu, že je od nás vzdálený na vesnici, tak nemůžeme s časových ani finančních důvodů k němu často jezdit a starat se. Byla mu zařízena pečovatelská služba, ale nevyužívá jejich služeb plnohodnotně, aby měl možnost volat nám a ty úkony jsme dělali my resp. jeho dcera. Ovšem dceři už je také nějaký věk 58 let a stále ještě pracuje ve fabrice a potřebuje svůj odpočinek. Což on nechápe a začal jí psychicky vydírat, že on se o svoje rodiče staral, že jí Bůh potrestá, že když tam není 2x do týdne tak nebude žádné dědictví atd., zapomíná různé věci a vymýšlí si jiné (že ho dcera praštila klackem do ruky a pod.) Podepsat papíry do domova důchodců nechce...každou chvíli volá a tím pádem svou dceru nenechá vyspat...neuznává žádné protiargumenty..on má vždy pravdu atd. Jsem vnuk a setkávám se s tímto poprvé. Proto se ptám, co v takové situaci dělat? Nehledě na to, že se blíží zima a dědovi je i v 30°C vedru zima a musí si přitápět. Nevíme jak to bude dělat v zimě, protože dříví a uhlí si nedonese a ani na to z jednoho důchodu nebude mít nejspíš peníze, protože o finanční záležitosti se až do konce starala babička a on se v tom nemá zkušenosti. Nehledě na to, že jednou na zahradě spadl a nedokázal se zvednout. Jediné co mohl dělat je volat na zemi o pomoc. Nemá žádné přímé sousedy a slyšela ho až paní zhruba 400 m daleko. Kdyby upadl doma, nebo někde venku, kde by nebyl slyšet, tak nevím co by se s ním stalo. I přes to všechno ho do domova důchodců nenutíme. Jednou jsme se ho ptali a říkali jsme mu, že by tam o něj bylo postaráno. On ale nechtěl. Nedávno u něj byl praktický lékař a ten mu říkal, že tam takhle sám umře a to brzy, že by měl jít do domova důchodců. Lékař ho přesvědčil, ale když jsme dorazili k dědovi s papírama, tak už bylo vše jinak a ještě nám vyčetl, že ho tam nutíme. Vůbec nevíme co dál. Děkuji za odpověď.

Zkuste se domluvit na společné návštěvě dědečka s praktickým lékařem. Dle jeho i vašich možnosti. (TT)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: