Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Minimální mzda při péči o matku

1.9.10 | Dobra Pospíšilová

Dobrý den,
prosím o odpověď ohledně zabezpečení pečujícího při péči o matku s II.st. závislosti. Z Vašich dokumentů ke ztažení Rodinná péče o staré lidi jsem se dočetla, že do roku 2005 byla vylpácena částka min.mzdy na osobní potřeby a měla být zvýšena 6 490,-Kč s tím, že toto má být nahrazeno "příspěvkem na péči". Pokud se jedná o současné 4 000,-, je to podle mého názoru diskriminace, protože pečující nemůže opustit svého starého příbuzného, ať mu byl přiznám jakýkoli stupeň, protože skutečnost bývá vždy horší, aby si mohl přivydělat a žijí oba na hranici bídy. Jak je správně popisováno, je to práce 24 hodin denně, s noční směnou 48 atd, pokud má starý člověk problémy se spaním, inkontinencí, touláním a podobně. Nevěřím, že tohoto příspěvku někdo zneužívá, naopak je jeho práce značně nedoceněna a neohodnocena. Zaměstnaný člověk má právo na odpočinek po 8-12 a více hod směně, ale co pečující? Nemůže po 8 hod skončit a jít za zábavou, nebo si odpočinout na příští den. Sociální pracovnice vidí seniora sotva půl hodiny, kdy ho pečující obstará a tudíž ani nemůže soc. pracovník posoudit, co dělá senior a co pečující. Nedivím se, že pečující končí v rukou lékařů, je to práce vyčerpávající fyzicky a hlavně psychicky. Mám problémy se srdcem, po 2 měsících jsem byla tak vyčerpaná vyklízením a uklízením bytu a musela jsem užívat nitroglycerin. (Matka žila s přítelem a v bydlení se střídali po měsíci - v jiném městě u přítele, já jsem pracovala v Praze, takže jsme se setkávaly mimo bydliště). Starám se o matku více než rok, matka trpí mj. demencí, poruchou pohybového aparátu, snažím se mj. jí vytvářet pohodu, ale bohužel nejsou můj bratr ani její sestra ochotni mě vystřídat ani na den, natož víkend, po třetí během dvou měsíců jsem dostala D/M do obou kolen, mám mít klid, ale stejně musím vstát a obstarat mamku se vším všudy, prát, vařit, uklízet a pořád dokola. Píšu to proto, že mě zaráží, že nemám nárok ani na marodní, ani nějakou kompenzaci a čekáním na příspěvek "za odměnu" si připadám jak nesvéprávná. Každý pro svého nejbližšího určitě udělá, co je v jeho silách, ale není robot a také musí z něčeho žít, mít na jídlo a alespoň něco na víc, aby se mohl odreagovat, tj. na kulturu, dovolenou a vůbec, jako každý pracující. Budu Vám vděčna za každou radu, kam se případně obrátit, pokud mi něco "uteklo". Jak se říká "neznalost zákona neomlouvá", jen by se ty zákony neměly měnit od stolu, ale podle skutečných potřeb, zejména, pokud státu ušetří spousty peněz tím, že se o svého příbuzného chtějí pečující postarat a ne je "odkládat" do LDN se všemi známými následky i při krátkém pobytu. Děkuji Vám předem za odpověď.

Zkuste dát své zkušenosti či povzdech nad situací do rubriky příběhů. Aby mohli i ostatní pečující zareagovat se svými postřehy.


Život bez bariérFamily Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: