Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Kvácení do mozku

14.3.2006 | Jiřina

Vážená paní doktorko,
19.2 . 2006 měl můj táta krvácení do mozku. Seděl na zemi a nemohl se postavit. Je celou dobu při vědomí. Je to již tři týdny, lékař konstatoval ochrnutí pravé pol. těla. Dva týdny byl na Jip neurologii. TeĎ je na neurolog. odd.
Po celou dobu je strašlivě neklidný, takže celé ty tři týdny má přivázané ruce i nohy. Lékaři mu dávají asi dost silné uklidňující prostředky, ale ani to nezabírá. Chodí tam jednou denně rehabilitační sestra a masíruje mu tělo asi půl hodiny a nic víc.
Pořád asi ještě nepochopil, že je v nemocnici. Sem tam se mu něco plete, ale poznává svou rodinu, chce chodit ?? na záchod, ale nemusí, má cévku a plínky. Lékaři říkají, že nespolupracuje a až bude spolupracovat, tak snad ho dají na rehabilitační odd. nebo někam. Bývá tento stav normální?

Ano i takto může vypadat průběh závažného postižení po krvácení do mozku. Není nic horšího pro rodinu než se dívat na vlastního rodinného příslušníka zcela bezmocně, neboť ne vždy je schopna medicína pomoci. Bez ohledu na její možnosti, což vidíte ze zpráv jeruzalémské nemocnice Hadassah při referencích o premiérovi Arielovi Sharonovi asi se stejným postižením jako má váš tatínek. V dané situaci se jedná spíše o akceptování lidské důstojnosti, jak u lékařů, tak u rodiny. Je složité přijmout nutnost kurtování, proto bylo by vhodné možnosti mírnění projevů probrat s ošetřujícím lékařem, protože uvedený obraz se hluboce vryje do paměti rodiny.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: