Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Když dělá starý člověk rodině problémy

3.2.2016 | Petra Gondek

Dobrý den,
obracím se na Vás prosím s dotazem, protože nevím jak dál.
Před 5 lety mi umřela máma. Táta byl a je despotické povahy. Je mu 72 let. Dle jeho chování se u něj začíná projevovat demence nebo nějaká psychická porucha. Odpovídá jako "dementní" člověk, někdy má problém vyslovit nějaké slovo - např. nakapat. Někdy nedá dohromady celou větu. Někdy se bezdůvodně směje. Mám bratra. Naše dětství nebylo šťastné, docházelo často k šikaně. 3 roky po smrti mámy jsem se o tátu starala, uklízela mu, pomáhala s organizací prohlídek u lékařů atd. Byl plně zdráv. Nebyl důvod ho vodit za ručičku. Táta začal čím dál víc využívat. Dělal si ze mě řidiče, a když neměl dobrou náladu, tak mi vyčetl, že jsem se na něj vykašlala. Po několika nepříjemných příhodách jsem se mu začala vzdalovat. Táta se vždycky rád napil, ale dařilo se nám ho hlídat. Poslední 2 roky, co jsem se přestěhovala do Prahy, už u něj nejsem každý týden, ale jen jednou za měsíc, proto jsem mu domluvila úklid, který budu platit, ale odmítal. Když jsem k němu dojela na návštěvu, tak mi ukázal okno porostlé černou plísní (100x100cm), že neví, co s tím. Vyčetla jsem mu, že se pořád ptám, zda něco potřebuje, ale on nikdy nic. Už to i vypadalo, že ho baví šokovat a trápit mě. Uklidila jsem to. Volal mi ve 3 ráno, aby mi řekl, že mu našli u doktora „něčeho víc něčeho míň“ (???). Lhal, že chodí každý týden k doktorům, ale že nedostává od nich zprávy. Ptala jsem se, co mu tedy řekli na to, že se mu třese ruka a ztrácí rovnováhu. Prý dobrý! Někdy ani neodpoví. Zavolal třeba, aby se zeptal, jak se mám, ale odpověď ho nezajímala a pokračoval, že on už lepší. Co lepší? Co se děje? Stále jsem byla ve střehu. Vyvrcholilo to okamžikem, kdy jsem si vzala dva dny dovolenou, abych ho připravila na kolonoskopii, kde mu našli polypy. Jeden večer, když jsem u něj byla, si dal víno a počůral se. Pochopila jsem, která uhodila (pije), ale on to popřel. Chtěla jsem vidět jeho zprávy od lékařů, protože mi často volal, že je nemocný. Když jsem se ptala, co mu je, ať mi dá telefon na lékaře, že se domluvím a pomůžu, nechtěl, abych někam volala, že on si všechno vyřídí. Byl agresivní.
Minulý týden měl autonehodu. Když k němu přišel pán pro podpis formuláře, tak byl v koupelně, ve vaně, 5 hodin a nemohl vylézt. Začal křičet na sousedku, která ho vytáhla a našla u něj 6 lahví po tvrdém alkoholu a jednu rozpitou na stole v kuchyni (nevím, za jak dlouho to vypil). Švagrová si ho vzala s bratrem k sobě na pár dní, než se dá dohromady, protože bydlí blízko. Dostal průjem a znečistil celý byt, protože to nevěděl. Začíná teror. Mluvíme s jeho obvodní lékařkou, že ho dáme do nemocnice na 10 dní na stabilizaci, protože má vysoký cukr a velmi vysoký krevní tlak. Dostal proto holter na srdce. Potom si vynutil, že potřebuje jít pro něco domů, tak ho tam švagrová dovezla a on si vzal prášky na tlak, že je bude zase brát. To byl šok, že prášky vlastně nebere a má je. Do nemocnice nechce, dělá rutiku, cítí se už údajně dobře. Chce být doma v baráku, který nezvládá udržovat, tam pít bez kontroly a pokud bude potřebovat ze zdravotních důvodů, tak se nebojí zavolat a postavit mě před hotovou věc. Několikrát jsem ho už vezla na pohotovost s náznakem DNY. Dietu nepotřebuje, už ho to nebolí.
Prosím, poraďte mi. Je to typ člověka, který nespolupracuje, lže, manipuluje a využívá, co se mu hodí. Už s ním nechci ztrácet zdraví. Sama mám sníženou imunitu. Můj táta je doktor práv. Cítí se neohrožený. Když mu není dobře, tak jakoby nedokáže vysvětlit (přiznat), co se stalo a čeká, že to vyřeším, ale při prvním náznaku úlevy ho už nezajímá, že také musí například dokončit léčbu.
Nám už ale došla trpělivost. V domě je krb a taky se může stát, že ve zmatenosti uhoří. Pokud bychom požádali o opatrovníka a přijde znalec, který se nahlásí dopředu, je táta schopen se připravit a ukázat se v pohodě. Opakovaně takto „ošálil“ cizí lidi. S přehledem. Jsem úplně vyčerpaná. Za každou radu velmi děkuji. S pozdravem.

Podívejte se na podobné dotazy v poradně, z nichž vyplývá i doporučení. Bylo by vhodné kontaktovat praktickou lékařku a seznámit ji se situací, už z hlediska možnosti řízení motorových vozidel. V jeho věku by měl po dvou letech projít neuropsychologickým vyšetřením a jeho psychický stav by se měl objektivizoval. Je otázkou, jak problém hodnotí jeho sousedi, zda vnímají situaci stejně jako vy. Zřejmě uvažujete podat soudu podnět ohledně omezení způsobilosti k právním úkonům a následné stanovení opatrovníka na základě soudně znaleckého posouzení. Chtěla bych upozornit, že soud pro tuto funkci upřednostňuje rodinné příslušníky. Jen vycházejte z toho, že váš táta si vždy dělal, co uznal on sám za vhodné a pochopitelně toto nebude měnit. (T.T.)


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: