Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


EXISTUJE NĚJAKÉ ZAŘÍZENÍ PRO POSTIŽENÉ LIDI NA DELŠÍ POBYT, KDE BUDOU ZAJIŠTĚNÉ AKTIVITY

14.3.2006 | Blanka

Dobrý den, prosím Vás o radu, jestli neznáte nějaké zařízení pro mou maminku.
Je jí 57 let, dříve žila plnohodnotným životem, ale před rokem a půl byla operována pro TEP levého kolene a od té doby je tělesně,psychicky a sociálně poškozená. 7 hodin po operaci došlo k zástavě srdeční a následná resuscitace. Odtud mamince nebyla poskytnuta rehabilitační péče ani snaha o doporučení a vysvětlení události, ani stanovena diagnóza..........Po roce a půl intenzivního shánění informací, běhání od jednoho doktora ke druhému, zajišťování rehabilitační a aktivizační péče jsem zjistila současnou diagnózu: posthypoxickou encefalopatii a MRI mozku prokazuje postižení v oblasti bazálních ganglií bilat, bez výrazného strukturálního postižení, org.psychosyndrom prfrontálního rázu s poruchou paměti. ..........Maminka trpí poruchou chůze s četnými zárazy, má podobné příznaky jako parkinsonici. Je částečně soběstačná, tzn. že se sama oblékne, nají, přes den chodí sama na WC.Jinak na delší procházku musí mít slovní doprovod a ještě na delší trasy ji vozím na vozíčku. Má poruchu krátkodobé paměti. Vzhledem k lék.nálezu byla doporučena intenz.rhb péče ještě půl roku, rok, což se snažím nějak zařídit. Žádost o domov důchodců jsem podala před půl rokem, protože vím, že to může trvat klidně i několik let a nijak uspíšit to nelze..........Je mi 26 let a už mě docházejí fyzické a psychické síly, jsem na všechno sama.Mám sestru, která má moc starostí se svým půlročním miminkem. Rodina se k nám obrátila zády a mamku odepsali a nechali ji bez prostředků....... Jsem zoufalá, nerv.zhroucená a mám zničená záda od tahání mamky na vozíčku na rehabilitace a do stacionáře. Pobírám příspěvek při péči ...5 tisíc Kč , mám živnost,že si mohu něco přivydělat, ale nestíhám vůbec nic. Jen pečuju, vyřizuju a zařizuju. Je to těžké, ...mamka nechce skoro nic dělat, takže jí do všeho musím nutit, což v ní vyvolá buď lítostivost nebo agresivitu, pak totálně ztrácí zájem o život a mě to děsí a nervuje. A často je až dětinská. V našem případě situaci neřeší ani respitní pobyty,které jsou buď obsazené nebo neberou lidi z jiných částí Prahy a nejde to donekonečna takto "pytlikovat". ........NEVÍTE PROSÍM, JESTLI EXISTUJE NĚJAKÉ ZAŘÍZENÍ PRO POSTIŽENÉ LIDI NA DELŠÍ POBYT, KDE BUDOU ZAJIŠTĚNÉ AKTIVITY ? Na dobu než vyjde domov důchodců. Vím, že je mamka na domov důchodců ještě mladá, .....ale co dělat....? Děkuju moc za radu

Obtížně mohu dát konkrétní kontakt, takže jen obecně pro období, než maminku přijmou do domova důchodců. Abyste mohla pomáhat, jednat musíte být psychicky fit, neboť deprese často provází pečovatelství, podívejte se i na adresy svépomocných skupiny v odkazech. Přesně tak je třeba být i fyzicky fit, domluvte se s vaší obvodní lékařkou na službě Home Care, abyste se naučila dobře manipulovat s vozíkem. Ale jen shrnuji naši Přiručku pečovatele, kterou by bylo vhodné si přečíst. Nemáte-li zajištěnou pomoc ze strany rodiny, je třeba najít jinou, v odkazech určitě něco objevíte.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: