Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


Alzheimerova choroba

13.12.2004 | Marková Irena

Vážená paní doktorko, můj otec (65let), trpí alzheimerovou chorobou, je to tak 3 roky co se o něho stará moje matka, resp. jeho manželka. Ta, s postupně zhoršujícím stavem otce, který jí začal v poslední dobe fyzicky napadat, přestává zvládat psychicky starost o otce. Mám přirozeně strach o matku, protože útokům otce se těžko ubrání, mohla byste mně poradit, kam se obrátit, zda je nějaká možnost otce někam umístit, nebo jak by se dal tato situace vyřešit. Předem děkuji za odpověd.

Vážená paní Marková,
podívejte se především do Příručky pečovatele, v níž je uvedena i tato problematika. A velmi podrobně vztahy mezi postiženou osobou a pečujícím, obdobně i v příručce Pocity pečujících. Včetně i kam se obrátit a jaké možnosti pomoci se nabízejí. Chování postižené osoby je ovlivněno jednak vlastní chorobou postiženého a dále i atmosférou v jaké se pohybuje, jednáním a náladou pečovatele. Je-li maminka na péči sama, obtížně situaci zvládne a hrubší poruchy chování urychli rozhodnutí pečujícího ohledně umístění do ústavní péče. Maminka by se měla obrátit na svépomocnou skupinu Alzheimerovy společnosti ve svém regionu, konzultovat svého praktického lékaře a na psychiatrickou ambulanci v místě bydliště.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: